چاپ        ارسال به دوست

از سوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران برگزار شد

نخستین نشست تخصصی مهندسی و عملیات صنعت پالایش نفت

نخستین نشست تخصصی مهندسی و عملیات صنعت پالایش نفت کشور با حضور مهندسان پالایشگاه های کشور در سالن اجتماعات غدیر شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران در روزهای 10 و 11 مهرماه 1401 برگزار شد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی ایران، معاون مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش با حضور در این نشست تخصصی گفت: مقالات قابل ارائه در این نشست با توجه به اینکه تمام جوانب چالش های پیش روی صنعت نفت مورد بررسی قرارگرفته است،قابلیت ارائه در مجامع بین المللی را دارد.

علی زیار در زمینه مباحث زیست محیطی پالایشگاه‌ها گفت: مدیریت پسماند و انرژی و ارتقای کیفی محصولات و ارتقای کمی فرآورده‌ها از جمله موضوعاتی هستند که امروزه باید به آنها در سطح کشور پرداخته شود و استفاده از روش های نوین می تواند در این مسیر بسیار کمک کننده باشد.

به گفته وي، اکنون 10 پالایشگاه متولی تامین انرژی کشور هستند و با توجه به ناترازی تولید و مصرف در سال 1401 تولید فرآورده های نفتی اهمیت ویژه ای پیدا کرده است. این روند باعث شده تا بیش از گذشته نسبت به نگهداری و ارتقای کمی و کیفی محصولات تلاش کنیم.

زیار با اشاره به سود محوری پالایشگاه ها ادامه داد: باید تغییراتی در زمینه ارتقای کیفی محصولات داشته باشیم و به سمت محصولات با ارزش تر سوق پیدا کنیم تا در زمینه سود آوری حداكثري شرکت های پالایشی کشور فراهم گردد.

معاون مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران به شرکت های پالایش پیشنهاد داد؛ همگرا عمل کنند و تمام تجربه ها و دستاوردهای خود را به اشتراک بگذارند و جلسات مشابهی مانند نشست تخصصی مهندسی و عملیات صنعت پالایش نفت کمک خواهد کرد تا دستاوردهای شرکت های پالایشی به اشتراک گذاشته شود.

 

استفاده از توانمندی مهندسان داخلی

همچنین سعید مداح مروج، مدیر هماهنگی و نظارت بر عملیات شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی نیز در این نشست تخصصی گفت: از شرکت های پالایشی انتظار بهینه سازی مصرف سوخت را داریم، تاکنون در این زمینه گام های موثری از سوی این شرکت ها صورت گرفته است و طی سال های قبل در بسیاری از پالایشگاه‌های‌کشور پروژه های بهینه سازی مصرف سوخت تعریف و اجرایی شده است. به گفته او، کاتالیست در عملیات تولید بسیار اهمیت دارد و درحال حاضر بیشتر پالایشگاه‌های کشور با تکیه بر شرکت‌های دانش‌بنیان از کاتالیست‌های ساخت داخل استفاده می‌کنند.

مداح مروج افزود: با اصلاح زیر ساخت‌ها و دستیابی خودروها به استانداردهای روز دنیا می‌توان مصرف بنزین در کشور را مدیریت و بهینه کرد. در غیر اینصورت اگر زیر ساخت ها اصلاح نشود از نظر مصرف بنزین وارد جاده‌ای بی پایان خواهیم شد.

مدیر هماهنگی و نظارت بر عملیات شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفت گفت: امروز اکثر افرادی که در پالایشگاه های کشور فعالیت می کنند مهندسان جوانی هستند که ذهنی خلاق در حرفه خود دارند و شرکت‌های پالایشی باید از این ظرفیت و پتانسیل به نحو مطلوب استفاده کنند.

در پایان این نشست تخصصی دو روزه نیز از مقالات برتر تقدیر شد.

 

 


٠٨:١٨ - سه شنبه ١٢ مهر ١٤٠١    /    شماره : ١٤١٧٧    /    تعداد نمایش : ٢٦٩